Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /domains/markaeko.pl/public_html/test/wp-content/themes/copypress/functions.php on line 479
Doradztwo – MarkaEko

Doradztwo

Doradztwo

Porady eksperta

5 podstawowych kroków do energooszczędnego domu:
   •  Lokalizacja.

   •  Bryła, geometria i projekt.

   •  Optymalna izolacja termiczna.

   •  Mostki termiczne i szczelność.

   •  Wentylacja, system grzewczy i oze.

     

Krok 1. Lokalizacja.

Wybór działki ma znaczenie, wielkość i kształt działki, jej usytuowanie oraz zacienienie to parametry które znacząco wpływają na zużycie energii w budynku. Strona wejściowa i wjazdowa od strony północnej wraz z pomieszczeniami najmniej użytkowanymi natomiast strefa dzienna jak kuchnia, salon pokój dzienny czy taras to strona południowa i południowo- zachodnia. To optymalne rozwiązanie wg orientacji kierunków świata, o którym należy pamiętać.

Krok 2. Bryła, geometria i projekt.

Budynek powinien charakteryzować się jak najprostszą bryłą konstrukcji, zastosowanie wykuszy, balkonów czy podcieni nie powinno mieć miejsca, gdyż stwarzają obszary mostków termicznych. Garaże nieogrzewane lub mniej ogrzewane budowane oddzielnie poza bryłą budynku oraz brak podpiwniczenia. To zalety które warto przestrzegać w tworzeniu ciepłego domu.

Krok 3. Optymalna izolacja termiczna.

Trzeba mieć świadomość, że najwięcej strat ciepła tracimy przez ściany, dach, podłogę, okna i wentylację naturalną, dlatego tak ważne jest zastosowanie właściwej stolarki okienno-drzwiowej, oraz wbudowanie materiałów o odpowiedniej grubości termicznej. Ze względu na zachowanie wymaganych parametrów i współczynników izolacji przegród zwrócić uwagę należy na wybór materiału termoizolacyjnego, jak również konstrukcyjnego, z którego chcemy budować. W parze musi iść dobrze wykonana zabudowa tychże materiałów.

Krok 4. Mostki termiczne i szczelność.

W budynkach należy unikać elementów trudnych do właściwej izolacji jak balkony, gzymsy, wykusze. Kiedy już ma to miejsce w przypadku balkonów należy stosować np. prefabrykowane wieńce z wkładkami termicznymi. Stosowanie badania szczelności budynku ma zastosowanie w budowie domów energooszczędnych z dopłatami NFOŚIGW. Sprawdza się wtedy poprawność wykonanych robót budowlanych w formie testu odpowiednim sprzętem do tego przystosowanym, zgodnie z wytycznymi normy.

Krok 5. Wentylacja, system grzewczy i oze.

W budowaniu budynku energooszczędnego musimy zapomnieć o zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej/naturalnej z racji strat ciepła jakie ona niesie. W nowoczesnym budownictwie zastosowanie ma wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i rekuperacją, która stanowi podstawowe zastosowanie instalacji. Z kolei do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania c.w.u, zastosowanie mają zaawansowane technologie, jak: pompy ciepła, kotły kondensacyjne oraz ekologiczne na biomasę, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

[/vc_column][/vc_row]